Helicobacteria pylori, bakterija koja nastanjuje sluzokožu digestivnog trakta, poznata je po svojoj otpornosti i sposobnosti da izazove niz ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući gastritis, čir na želucu, pa čak i određene vrste karcinoma u želucu.
Najčešći Simptomi:
- Bol ili peckanje u stomaku, posebno na prazan stomak.
- Mučnina.
- Gubitak apetita.
- Nadutost.
- Gorušica.
- Gubitak težine.
Napredne Komplikacije: U slučaju pojave čira, simptomi mogu biti još ozbiljniji, kao što su noćni bolovi, povraćanje, crne ili krvave stolice. U ovakvim situacijama hitno treba potražiti medicinsku pomoć.
Prenos Helicobacter Pylori:
- Direktan kontakt sa zaraženom osobom (putem pljuvačke, deljenjem pribora za jelo, četkice za zube).
- Kontakt sa stolicom i povraćenim sadržajem (preko prljavih ruku, zajedničkih toaleta).
- Zaražena hrana ili voda.
- Loša higijena (nepranje ruku nakon toaleta i pre jela).
Lečenje: Lečenje Helicobacter pylori zahteva precizan medicinski pristup i obično uključuje antibiotike propisane od strane lekara. Pored toga, smanjenje kiselosti u stomaku kroz promene u ishrani može doprineti oporavku. Preporučuju se namirnice sa antibakterijskim svojstvima poput banana, brusnica, kupusa, brokolija, propolisa, belog i crnog luka, majčine dušice, nane i meda. U isto vreme, treba izbegavati šećer, alkohol, kafu i gazirana pića.
Važno: Lečenje Helicobacter pylori treba biti pod nadzorom kvalifikovanih zdravstvenih stručnjaka. Neophodno je striktno pridržavanje medicinskih uputstava kako bi se izbegle potencijalne komplikacije i osigurao uspeh terapije.