Izbegnite česte zablude prilikom uključivanja veš-mašine da vas oprano rublje ne bi neprijatno iznenadilo.
Svi volimo da nam veš bude savršeno opran, kupujemo najbolje deterdžente, a opet se dogodi da na njemu ostanu mrlje ili da nekad miriše na buđ. To su sve znaci da nešto ne radimo kako treba, a ovo su česte greške na koje ne misli ni najveštija domaćica.
Zatvaranje vrata bubnja nakon pranja
Sa obrazloženjem da to ne smeta, čim operemo veš, zatvaramo mašinu. Nije dobro. U bubnju je ostala vlaga od prethodnog pranja i kad zatvorimo vrata, ta vlaga se ne suši lako već dovodi do razmnožavanja bakterija i stvaranja gljivica. One u sledećem pranju prelaze na garderobu, a temperature nisu dovoljno visoke da ih uklone.
Pranje na niskim temperaturama
Da bismo čuvali tkaninu, često je peremo na nižoj temperaturi, ali s pogrešnim deterdžentom. Niske temperature traže tečni prašak predviđen baš za njih. U protivnom, onaj u prahu stvoriće ružne bele mrlje jer se prah teže rastvara u hladnijoj vodi.
Pretrpana mašina
Ne gurajte preveliku količinu veša u bubanj. Neće se dobro oprati jer nema dovoljno prostora da se protrlja tokom pranja. Držite se uputstva koliko mašina može da primi i držite se toga. Inače, na nekim delovima odeće biće previše praška, na drugima neće.
Previše deterdženta
Neće se veš bolje oprati ako preterate s deterdžentom, jer će se on pomešati s prljavštinom i podići iznad nivoa vode. Nakon toga ne samo da se ne uklanja tokom ispiranja već ostaje na vešu, koji onda ostaje neopran. Trećina merice je dovoljna, a polovina je maksimalna doza.
Previše omekšivača
Mnoge domaćice “jedu” omekšivač, misleći da velika količina omekšava veš i daje mu lepši miris. Ovo je česta greška, jer mnogo omekšivača lepi veš, ostavlja fleke, a miris je daleko od prijatnog. Nekad umesto njega koristite alkoholno sirće. Beli veš će zasijati a rešićete se i bakterija. I ne brinite, na odeći neće ostati njegov miris.