Kamilica je jedna od najpoznatijih ljekovitih biljaka.

Kamilica je jedna od najpoznatijih ljekovitih biljaka.

Kamilica je jedna od najpoznatijih ljekovitih biljaka.

Kada je mumija egipatskog faraona Ramzesa Drugog prenijeta iz Egipta u Pariz, naučnici koji su analizirali uzorak tkiva, identifikovali su tragove kamilice, biljke korišćene u procesu mumificiranja. Kamilica je i danas jedna od najšire primijenjivanih biljaka zbog širokog spektra ljekovitog dejstva.

Egipćani su dobro poznavali ljekovitost kamilice, naročito u slučaju bolesti koju su nazivali agu i za koju današnji istraživači vjeruju da je oblik malarije. U okviru rubrike “Tajne bilja”, narodni travar i novinar Momčilo Antonijević, rekao je da mu je “žao što mi često ne znamo dovoljno o biljkama koje svako ima u kući, kao što su kamilica, ali i nana”. Osim u Egiptu, kamilica se za zdravlje, ali i u kozmetičke svrhe, koristila u drevnoj Indiji, kod Germana, starih Grka, Rimljana, Vikinga…

“Kamilicu danas koristimo kao odlično sredstvo protiv grčeva, bolova, a omiljena je i među novopečenim roditeljima jer može da se daje i maloj djeci, posebno kada su u pitanju grčevi kod beba”, rekao je Antonijević i naglasio da koncentracija čaja za djecu treba da bude manja i da se koristi tek pola i četvrtina kafene kašičice na dva decilitra proključale vode.

“Kamilica pomaže i kod menstrualnih grčeva i predmenstrualnog sindroma“, kaže Antonijević i naglašava da je tada najbolje kombinovati je sa biljkama kao što su virak i hajdučka trava. Dodaje da je aktuelno vreme najbolje za branje kamilice. Cvjetovi kamilice moraju pažljivo da se beru i po potpuno suhom vremenu. Bere se samo cvijet, a potom se suši u hladu na promaji. Osušeni, čuvaju se u tegli ili papirnim kesama.

Posebno je ljekovito ulje kamilice. Uljani serum od kamilice pravi se od esencijalnog ulja kamilice. U 15 mililitara nosećeg ulja, koje može biti bademovo, dodaju se dvije kapi eteričnog ulja kamilice. Koristi se kao efikasan serum za njegu kožu oko očiju. “To je odlično sredstvo protiv podočnjaka i bora, prvih znakova starenja“, rekao je Antonijević.

Naglasio je da se preparati na bazi kamilice posebno preporučuju osobama sa osjetljivom i problematičnom kožom, jer ima umirujuće i blago dejstvo. Osim za kožu, kamilica se koristi i u preparatima za njegu zuba, desni i kose. Kada je riječ o čaju od kamilice, Antonijević kaže da je važno da se on ne kuha, već se pravi prelivanjem ključalom vodom, kao i da je dovoljno da odstoji 15 do 20 minuta, ne više.

Čaj od kamilice bogat je vitaminima B2, B3, kalcijumom, gvožđem, selenom i cinkom, pa će svakako imati blagotvorno, okrepljujuće dejstvo na organizam.