![VIC: Blender i ljubomorni muž VIC: Blender i ljubomorni muž](https://duskoradovic.com/wp-content/uploads/2024/05/1-166-504x445.jpg)
Gdje si, ljubavi?
Žena: Kući.
Muž: Uključi blender da čujem.
Žena uključi blender: Vrrrrrrrrr
Muž: Dobro, ljubavi.
Sljedeći dan isto pitanje, isti odgovor, žena uključi blender: Vrrrrrr.
Treći dan dolazi muž sa posla ranije i zatiče sina samog kod kuće.
![vic-dana vic-dana](https://novi.ba/storage/2022/01/26/thumbs/61f14951-0ab0-4892-9288-412b0a0a0a64-vic-dana-previewOrg.jpg)
Pita ga gdje je mama.
Dijete odgovara: Nemam pojma, izašla je negdje sa blenderom.
Možda ste primijetili kako neki svjetski lideri ili javni govornici spajaju prste, formirajući rukama trougao.
Ovaj gest, koji se često naziva „zvonik ruke“ ili „piramida“, ima fascinantan psihološki značaj. Prema stručnjacima poput psihologa Luisa Arimanija, ovaj suptilan, ali snažan pokret ruke prenosi pouzdanje, autoritet i osjećaj kontrole.
Razumijevanje neverbalne komunikacije je od suštinskog značaja, jer govor tijela često otkriva više od same riječi. Među mnogim gestovima koje ljudi nesvesno koriste, formiranje trougla rukama ističe se kao univerzalni simbol samopouzdanja. Hajde da se udubimo u psihologiju iza ovog gesta i njegove implikacije u komunikaciji.
Psihološko značenje iza gesta trougla
Gest trougla se doživljava kao znak pribranosti i samopouzdanja. Nije slučajno što mnoge političke ličnosti i korporativni lideri zauzimaju ovu pozu tokom govora ili pregovora. Prema Arimaniju, ovaj gest signalizira da pojedinac čvrsto shvata situaciju i projekuje osjećaj autoriteta.U
kontekstu poslovanja ili pregovora, „piramida šake“ mogu imati još dublji značaj. Arimani napominje da kada neko učini ovaj gest, to često ukazuje da je doneo odluku. Ako je praćeno pozitivnim znacima, to sugeriše da je osoba spremna da zaključi posao ili sporazum. Međutim, ako gest prati negativne signale, to može značiti oklijevanje ili odbijanje.
Gest za govor i slušanje
Iako je formiranje trougla rukama prvenstveno povezano sa govorom, ono takođe igra vitalnu ulogu u aktivnom slušanju. Kada neko stavi ruke u ovaj položaj dok sluša, to pokazuje fokus, pažnju i promišljenost. Ovaj neverbalni znak govori govorniku da se njihova poruka shvata ozbiljno.
Ovaj gest takođe sugeriše smirenost i otvorenost, stvarajući okruženje u kome se druga osoba osjeća cijenjeno. U razgovorima sa visokim ulozima, ovaj suptilan potez može da podstakne poverenje i međusobno poštovanje, otvarajući put produktivnom dijalogu.
Potencijalne zamke pretjeranog korišćenja gesta trougla
Iako je gest trougla generalno pozitivan, njegovo prekomjerno korišćenje može da se obije o glavu. Pretjerano oslanjanje na ovu pozu moglo bi da djeluje kao zastrašujuće ili čak arogantno. Stručnjaci upozoravaju da to ne bude uobičajen dio vašeg govora tijela, jer može stvoriti nenamjeran utisak superiornosti.
Pored toga, kombinovanje ovog gesta sa negativnim izrazima lica, kao što su strogi pogled ili osmjeh, može u potpunosti da transformiše njegovo značenje. Umjesto da projektuje samopouzdanje, to može da signalizira nadmenost ili prezir, otuđujući vašu publiku ili partnera za razgovor.
Gest trougla je moćan element u neverbalnoj komunikaciji, koji se često koristi za projekciju samopouzdanja, autoriteta i pažnje. Bez obzira da li govorite ili slušate, strateško korišćenje ovog gesta može poboljšati vaše prisustvo i pojačati vašu poruku. Međutim, kao i svaki alat, mora se koristiti razborito kako bi se izbegli neželjeni negativni utisci. Razumevanjem ovog jednostavnog pokreta, možete da unapredite svoje komunikacijske veštine i da ostavite trajan utisak na one oko sebe.