
Iako se papa Franjo jučer pojavio na Trgu Svetog Petra u Vatikanu kako bi vjernicima uputio uskrsnu čestitku, jutros je preminuo.
Poglavar Rimokatoličke crkve, 226. po redu biskup Rima i suvereni vođa Vatikana, preminuo je u 88. godini života, na drugi dan Uskrsa.
Papa Franjo je u posljednjim mjesecima imao ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući i upalu pluća zbog koje je proveo pet sedmica u bolnici. Zbog bolesti nije aktivno učestvovao u uskrsnim misama. Nije izgovorio tradicionalni uskršnji blagoslov “Urbi et Orbi”, ali se ipak pojavio na Trgu Svetog Petra u specijalnom vozilu kako bi pozdravio vjernike, koji su ga pozdravljali povicima: “Živio papa!”
Od sredine februara do kraja marta, papa je bio hospitaliziran u rimskoj bolnici Đemeli, gdje je liječen zbog problema s plućima. Ljekari su mu nakon otpusta savjetovali dvomjesečni odmor kako bi se njegovo tijelo u potpunosti oporavilo.
Kada upala pluća može biti opasna?
Iako se najčešće uspješno liječi, upala pluća može biti kobna, posebno kod starijih osoba i drugih rizičnih grupa. Svake godine, ova bolest rezultira s oko milion hospitalizacija.
Šta je zapravo upala pluća?
Upala pluća, poznata i kao pneumonija, predstavlja infekciju plućnog tkiva. Može nastati nakon virusnih infekcija poput prehlade ili gripe, ali i bez prethodne bolesti. Uobičajeni simptomi su ubrzano disanje, kašalj s gnojnim, žućkastim ili krvavim ispljuvkom, visoka temperatura, preznojavanje i groznica.