
Udala sam se sa 19 godina, bio mi je prvi, nikada nisam imala drugog muškarca u životu, nisam ni pomišljala na to iako smo već skoro 20 godina u braku. Svi su se čudili kada sam se udala za njega, govorili su da sam mnogo ljepša i bolja od njega i da sam mogla bolje, ali ja sam se vodila srcem.
Cijelo ovo vrijeme u braku sam bila presretna, nikada ni u jednom trenutku se nisam pokajala, ali onda sam na izuzetno ružan i okrutan način saznala pravu istinu. Cijeli svijet mi se srušio. Danas sam mog muža odlučila izenaditi jer nam je danas 20 godina kako smo se upoznali, otišla sam kod njega na posao i zatekla ga sa sigurno 20 godina mlađom sekretaricom u njegovj kancelariji… ODVRATNO.
To je zadnje čega se sjećam,probudila sam se u hitnoj, na infuziji, potpuno sam izgubila svijest, iskreno kakav je šok bio dobro sam i preživjela. U naš stan se nisam vraćala, on je završena priča, ali srce boli sve jače i jače. 20 godina laži, ni u snu nisam mogla pomisliti da će se ovo meni desiti… NEMOGUĆE, ali na žalost nas žena itakako je moguće. ZAŠTO!?!?!?
BONUS: 👇🏻 🤩 🤩 👇🏻
Ravnoteža kemijskih reakcija u tijelu ovisna je o hormonima štitnjače tako da se u slučaju hipotireoze, to jest njihova manjka mnoge funkcije u tijelu usporavaj
Što je hipotireoza?
Štitnjača je mala žlijezda u obliku leptira smještena u prednjem dijelu vrata. Njezin glavni zadatak je kontrola metabolizma, odnosno načina na koji tijelo koristi energiju, zbog čega ima utjecaja na gotovo sve organe, čak i na srce.
Razinu hormona štitnjače u krvotoku kontrolira hipofiza, mala endokrina žlijezda smještena u području baze mozga u koštanom dijelu lubanje. Kada hipofiza „registrira“ manjak ili višak hormona štitnjače, prilagođava sintezu hormona koji stimulira štitnjaču (TSH = tireostimulirajući hormon) putem kojeg štitnjača prilagođava produkciju svojih hormona – trijodtironina (T3) i tiroksina (T4).
U slučaju manjka hormona štitnjače, mnoge funkcije u tijelu se usporavaju.
Uzroci hipotireoze
Brojni su uzroci koji mogu dovesti do narušavanja rada štitnjače i poremećaja ravnoteže kemijskih reakcija. Neki od njih su autoimuna bolest, liječenje hipertireoze, terapija zračenjem, djelomično ili potpuno operativno uklanjanje štitnjače i neki lijekovi.
Hipotireozu možemo podijeliti u četiri skupine: primarna (zbog manjka hormona štitnjače), sekundarna (zbog manjka TSH), tercijarna (zbog manjka TRH – tireotropin oslobađajućeg hormona, kojeg izlučuje hipotalamus i koji regulira produkciju TSH u hipofizi) i periferna (ekstratireoidna). Sekundarna, tercijarna i periferna hipotireoza vrlo su rijetke i čine manje od jedan posto svih slučajeva.
Primarni uzroci hipotireoze su mnogo češći. Kao najučestaliji od primarnih uzroka ističe se Hashimoto tireoiditis (Hashimotova bolest ili kronični limfocitni tireoiditis), kronična upala štitne žlijezde koja spada u skupinu autoimunih bolesti. Nasljedan je i prenosi se kroz obitelj. Uzrok koji dovodi do pojave autoimunog procesa usmjerenog na tkivo štitnjače još uvijek nije u potpunosti poznat. Zbog postupnog smanjivanja broja i funkcije stanica štitnjače dolazi do snižavanja razine hormona štitne žlijezde i posljedičnog povećanja lučenja TSH.
Ostali uzroci primarne hipotireoze uključuju:
- tireoiditis (upala štitnjače)
- liječenje hipertireoze (radijacija ili kirurško odstranjenje štitnjače)
- manjak joda – jod je mineral koji je potreban štitnjači kako bi proizvodila hormone. U velikom dijelu svijeta manjak joda je spriječen uvođenjem jodiranja kuhinjske soli.
- nasljedna stanja
- postporođajni tireoiditis
- kongenitalna hipotireoza – neke bebe mogu se roditi sa štitnjačom koja se nije pravilno razvila ili nepravilno radi. Rano liječenje ove vrste hipotireoze može spriječiti posljedice na intelektualno zdravlje djece