
Pravoslavna crkva i njeni vjernici danas slave Blagovijesti, radosni praznik koji se uvijek obilježava 7. aprila, devet mjeseci prije Božića.
Na praznik Blagovijesti, koji se smatra jednim od najvećih u hrišćanskom kalendaru, slavi se sjećanje na “blagu vijest” koju je arhangel Gavrilo donio Bogorodici, rekavši joj da je Duh Sveti odabrao nju da bude majka Isusu Hristu.
Blagodeti prati veliki broj običaja, a kako nam je danas pao aprilski snijeg, evo šta to znači prema starim narodnim vjerovanjima koja se vezuju za ovaj praznik.
Od Blagovijesti, kako se smatra, počinje sjetva žita, a sretan je i za kalemljene voća.
Po narodnom vjerovanju, ako na Blagovijesti padne snijeg, to se smatra lošim znakom za godinu koja dolazi.
Kaže se: “Ako na Blagovijesti pada snijeg, biće godina zla i siromašna.”
Narod je vjerovao da je Blagovijest dan koji „nagovještava“ proljeće i blagostanje. Ako tada vrijeme bude lijepo i vedro, godina će biti rodna. Ako pada snijeg ili je ružno vrijeme, vjerovalo se da će godina biti slaba za ljetinu i da će biti više nedaća.
Ima i poslovica: “Ako Blagovijest donese snijeg, ljeto će donijeti brigu.”
Danas počinje proljeće, ako padne snijeg ne zadržava se.
Danas, zaista, počinje proljeće. I kada padne snijeg na Blagovijesti ne zadržava se dugo. Prije Blagovijesti se ne kaleme voćke i orezuje vinograd, upravo zbog promjenljivog vremena. I same ptice tek poslije Blagovijesti počinju da svijaju gnijezda.
Žene koje žele da se ostvare kao majke danas se mole Bogorodici. Od danas, pa do Velikog petka, treba započeti neki važan posao i biće berićetan.
Blagovijesti su jedan od dva dana kada se tokom vaskršnjeg posta jede riba.
Zbog vjerovanja da se na Blagovijesti bude gmizavci iz zimskog sna, na ovaj dan se nisu spominjale zmije. Uoči Blagovijesti, djeca su lupala mašicama o gvozdene predmete obilazeći oko kuće, staje i tora i vikala: “Bjež’te zmije i gušteri, bjež’te zmije i gušteri!”
Vjerovalo se i da se na Blagovijesti žene ne češljaju, kao i da ne valja na taj dan praviti nove opanke.
Dobro je na ovaj dan umiti se u rijeci ili potoku, a praznik naročito slave žene. One koje žele porod odlaze u crkve i manastire gdje su ikone posvećene Blagovijestima i mole se Bogorodici.
I Blagovijesti, kao i neki drugi praznici, “ukazuju” kakva će godina biti.
Ako je nebo vedro i sunčano – biće godina rodna, a ljudi zdravi. Također, i jesen će biti pozna.